* אפריל 2023 *

שותפינו ההורים

החודש ציינו בבית הספר את ימי הזכרון הממלכתיים, שמלמדים את כולנו על חשיבות הערבות ההדדית ומאפשרים לנו להודות ולהוקיר את החיים במדינה היקרה שלנו – מדינת ישראל. למדנו על מלחמות ישראל, חללי המלחמות והמאבק על עצמאותה של המדינה. סיפרנו את ההיסטוריה של המדינה ולמדנו על השואה. תלמידי השכבה הבוגרת יצאו לצעדת הגבורה וציינו בהתרגשות את המסע של המדינה: "משואה לתקומה".
עוד תקראו בניוזלטר של החודש על המירוץ העירוני בגבעת שחומית, שהשתתפנו בו, לזכר יעקב בן ציון ועל שלל פעילויות אינטגרטיביות המשלבות תחומי ידע שונים במיומנויות יומיומיות, על מנת לקדם את עצמאות התלמידים בכל התחומים.
מאחלת לכולם ימים טובים.
רחל
 

ראש חודש אייר

המילה "אייר" מסמלת פריחה.
שם נוסף לחודש אייר הוא חודש זיו. המילה "זיו" פירושה ניצן, והחודש נקרא על שם הניצנים הנראים בשדות בתקופה זו של השנה, זיו וזוהר הפרחים והניצנים שמתחילים לפרוח בחודש האביב.
המילה "אייר" היא גם ראשי תיבות של: "אני ה' רופאך" שכן חודש אייר הוא חודש מיוחד לרפואה. ואכן האווירה של הלבלוב וההתחדשות בטבע מתאימים כל כך.
מועדי ישראל החלים בחודש זה: י"ד באייר – פסח שני, י"ח באייר – ל"ג בעומר, וכמובן ה' באייר – יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל.
חג שמח לכולם!

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

כמידי שנה ציינו את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקס מיוחד ומרגש עד מאוד בבית הספר.
הטקס התנהל בשקט מופתי וביראת כבוד מצד כל המשתתפים. התלמידים היקרים היו שותפים בכל, הקריאו קדיש ותפילת יזכור, הדליקו נרות, שרו ורקדו. כולם הקשיבו קשב רב לסיפורים האישיים המרגשים של המחנכת אילה אלמגור והאורחת שלנו אורה גלבוע. 
אורה גלבוע, מבית הלל, מלווה אותנו זו השנה השנייה ביום הזיכרון לשואה והשנה התארחה אצלנו ב"זכרון סלון" בו שיתפה בחוויותיה כילדה שגדלה להורים ניצולי שואה. 
תודה גדולה לכל השותפים ביום המיוחד הזה, שעוזרים לכולנו לזכור ולעולם לא לשכוח.
עירית פודהרסט – מחנכת

כיתת פלורי

למדנו בכיתה על יומנה של אנה פרנק.
ליום הולדתה ה – 13 קיבלה אנה פרנק ספר בעל כריכת בד בצבעי אדום ולבן , שננעלה ע"י מנעול קטן, שהיה מיועד לאיסוף חתימות. אנה  החליטה להשתמש בו כיומן אישי והחלה לכתוב בו מיד. עיקר הכתיבה התרכזה באירועי היום יום ושגרת חייה. ביומן שכתבה תיארה אנה את התקופה בה הסתתרה יחד עם משפחתה. אנה שיתפה את היומן ברגשות ובכאבים שלה, דרך הכתיבה אנה מצאה פורקן ונחמה למצוקות ולקשיים אשר חוותה.
כיום אצלנו בכיתה יש  לכל תלמיד  יומן שנפתח בתחילת השנה, בו מתוארות סיטואציות שונות בהן התלמידים משתפים איך הם הרגישו.
התלמידים למדו לתרגל שיום נכון של כל מנעד הרגשות, תרגול זה עוזר רבות להפוך את הרגשות לשפה.
התלמידים הזדהו עם הסיפור העצוב של אנה פרנק, שיתפו פעולה ולמדו בקשב רב על עולמה של אנה.
פלורי אזולאי – מחנכת

צעדה - משואה לתקומה

תלמידי השכבה הבוגרת יצאו לצעדה לאורך שדרות תל-חי. לבשנו חולצות עם דיוקנו של לירן סעדיה ז"ל. התלמידים מכירים את סיפור גבורתו של לירן באופן אישי, היות ואביו ציון מתנדב בבית-הספר כבר שנים רבות.
במהלך הצעדה תושבי העיר הריעו לנו ועצרו לשוחח על מהות הצעדה, והתלמידים שמחו לספר.
בחורשת הנופלים ערכנו טקס והדלקנו נרות.שמענו את סיפורה של אנה המורה למוסיקה, שמרבית משפחתה נספתה בשואה. הדלקנו ששה נרות נשמה באנדרטת הלוחם הווטרני. תלמיד אמר קדיש כללי. ערכנו טקס נוסף בסימן תקומה ליד אנדרטת החיילים שנפלו במערכות ישראל.
כמובן שלא שכחנו לתרום לקהילה בניקוי רחובות העיר.
אתי אליהו – רכזת השכבה

מרוץ בנצי

מרוץ בנצי – ע"ש יעקב בן ציון שנפטר לפני כשנתיים מקורונה.
בן ציון ז"ל היה דמות אהודה ואהובה מאוד בקריית שמונה, שירת את המדינה והעיר במשך עשרות שנים, הן כמפקד העיר והן כחבר מועצה.
תלמידי קריית שמונה יצאו למרוץ לזכרו. גם תלמידי רננים השתתפו במקצה העממי ל-2000 מ'.
ציון סעדיה כיבד את בית-הספר בהזנקה מיוחדת עבורנו. 
יניב נמני – מורה לחנ"ג

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה

ביום שלישי ה-25.4.23 משפחת רננים הרכינה את ראשה באחד הימים המיוחדים שמאחדים את מדינתנו לרגע מיוחד שכולו כאב, עצב ותקווה. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה צוין בבית הספר בפעילויות בכיתות ובטקס רשמי שהוקדש השנה ליקיריהם של אנשי הצוות והתלמידים בבית ספרנו. בטקס השתתפו תלמידים מהשכבה הבוגרת, אנשי צוות מבית הספר, לצד תלמידים מכיתה ט' ו-י"א מבית ספר "המתמיד". השילוב בין הכיתות ובין בתי הספר הראה עד כמה האור, החום והלכידות הישראלית מובילים, גם בימים של עצב, לתקווה גדולה.
תאיר אלגלי ועדי קולטקר – מחנכים 

פעילות ליום העצמאות בשכבה הצעירה

ביום ראשון  ה- 23.4.23 חגגנו בשכבה הצעירה את יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל. פתחנו במפגש שכבתי ויצאנו לפעילויות בכיתות, אשר כללו: בינגו, הכנת מאכל ישראלי, יצירת דגל ישראל והכנת משלוח מנות וברכות לחיילים. את משלוחי המנות מסרנו לחיילים מחטיבת צנחנים אשר התרגשו לקבל את האהבה מתלמידינו.
קלרה, נירית, יסמין ועדי – מחנכים

זה"ב והכנה לחיים ביום העצמאות

לקראת יום העצמאות, למדנו בכיתה על מאפייני החג ועל הסמלים המאפיינים את מדינת ישראל. ברכנו את המדינה בברכות מרגשות – שיהיה שלום בין כולם, שהמדינה תפרח, שלא יהיו מלחמות ותאונות ועוד.
התלמידים למדו על המאכל הלאומי – הפלאפל. מצוידים בארנקים בהם רב-קו וכסף, נסענו בתחבורה ציבורית לדוכן הפלאפל. 
התלמידים עלו בביטחון לאוטובוס, סרקו את הכרטיסים והתיישבו עם חבריהם.
בדוכן הפלאפל הם בחרו מה לאכול ולשתות, שילמו, קיבלו עודף ונהנו מהביחד.
נפלא היה לראות את התנהגות התלמידים במקום ציבורי, את השיח ואת השימוש בכסף.
חג עצמאות שמח! חג של תקווה וגאווה!

איילה שמיאן – מחנכת

שיעור מחשבים ליום העצמאות בכיתת איילה שמיאן

בכיתת איילה שמיאן אנחנו עובדים במערכת "גוגלה".
המערכת מורכבת מכמה חלקים ביניהם "גלה לי"- סרטוני מידע קצרים ומותאמים לתלמידנו במגוון נושאים ו"כתוב לי"-  מאפשרת יצירת מכתבים וברכות.
כיתת שמיאן התנסו ביצירת ברכות לישראל לכבוד יום הולדתה ה-75 וצפו בסרטונים על יום העצמאות ומדינת ישראל.

רותם שובל – רכזת תקשוב

חוגגים עצמאות בדירת ההכשרה

לאורך השנה אנו מדברים על עצמאות בדירה, על הצורך והיכולת להיות עצמאיים ולמלא תפקידים, על משמעות המילה עצמאות והתלמידים רוכשים עוד ועוד מיומנויות בתחום משק הבית.
לכבוד יום העצמאות, הכינה כיתת פלורי עוגה למדינה. התלמידים הכינו קרם, מרחו אותו על העוגה, למדו לעבוד עם צבע מאכל ולמדו לזלף בכוחות עצמם. חגגנו עצמאות פעמיים.
דפנה מילר – רכזת דירת ההכשרה

לומדים לצייר מגן דוד

בשיעור הכנה לכתיבה ולכבוד יום העצמאות, למדנו יחד עם ליאת המרפאה בעיסוק לצייר את דגל ישראל לפי שלבים.
למדנו שמגן דוד מורכב משני משולשים ותירגלנו בניית מגן דוד עם שקפים ועם מקלות ארטיק. 
ציירנו מגן דוד עם צבעים ובאייפדים.
הכנו דגלים וקישטנו את הכיתה.

קלרה אוחיון – מחנכת

עיד אלפיטר גם ברננים

בשבוע האחרון של החודש הסתיים צום הרמאדן, אחריו חגגו תלמידינו המוסלמים את חג עיד אלפיטר. מרי הייב הכינה ברכות אישיות לתלמידינו הצעירים לכבוד החג. תלמידי כיתת יסמין סייעו בחלוקת הברכות והמתוקים בשכבה הצעירה. חג שמח לכולם ותודה למרי🌸 על היוזמה.

מופע מוסיקלי לשכבה הצעירה

המשוררת מלכה שידלובסקי הגיעה אלינו מאשדוד והעבירה לתלמידי השכבה הצעירה מופע מוסיקלי "כל אחד מיוחד".
המופע המוסיקלי מזמין את המשתתפים לשיר ולהאזין, לנגן בכלי הקשה ולהמחיז סיפור מוסיקלי תנועתי.
מופע צבעוני ושמח, עם חרוזים נפלאים המתאימים לילדי השכבה הצעירה.  
הילדים שיתפו פעולה, התרגשו, צחקו ונהנו מכל רגע. 

נירית קנדינוף – מחנכת כיתה א'

יריד בנטפים

בשיתוף פעולה מקסים ופירגון של מפעל נטפים, אנו מוזמנים מידי פעם בפעם להעמיד דוכן ביריד מתנות שמתקיים בקיבוץ. נסענו עם התלמידות ליז ועדן מכיתת תאיר, ולקחנו איתנו מוצרים שמיוצרים בסדנאות שלנו: קרמיקה, נגרות, קרטונאז' ותפירה. זו הזדמנות נפלאה שלנו לשתף את הקהילה ביצירות המיוחדות של התלמידים. האנשים ביריד תמיד מפרגנים וקונים מתנות עם ערך מוסף.
העובדים קיבלו את התלמידות בסבר פנים יפות, פרגנו לעשייה ולתוצרים שלנו, הן תרגלו שיח עם לקוחות, אריזת מתנות, קבלת תשלום מזומן והחזרת עודף וכן שימוש בכרטיסי אשראי. הייתה למידה משמעותית וחוויה מהנה.

מזכירים שניתן להגיע אלינו לחנות בכל יום שישי בין השעות 11:30-08:30 ובתיאום מראש במהלך השבוע.
בימי שני אנחנו פותחים דוכן בקניון נחמיה. מוזמנים!
מכירת מתנות לסוף השנה החלה!

נעמי קרן – מורה לאמנות
וצוות הסדנאות

ביקור עובדי מנהל מחוז צפון

החודש התקיים ביקור של עובדי מנהל מחוז צפון במוסדות החינוך המיוחד בקרית שמונה והגיעו גם לרננים. הביקור התקיים במסגרת תוכנית פיתוח מקצועי שמוביל המחוז בשנה האחרונה שמטרתה חיבור עובדי המנהל במחוז לפעילות הליבה הפדגוגית של מוסדות החינוך.
העובדים פגשו מקרוב את העשייה הענפה והמגוונת ואת רצף שירותי החינוך המיוחד במסגרות השונות וזכו למפגש בלתי אמצעי עם הצוותים והתלמידים. המפקחים שאירגנו יום זה, סיפרו על ההתרגשות וההצלחה הגדולה של היום.
בבית ספרנו נחשפו עובדי המנהל לדירת ההכשרה, לאפייה במטבח, לבית הקפה וחנות "מקומטוב", למשתלה ולפעילות טניס של התלמידים עם שאול. הם מאד התרגשו ושמחו על האפשרות להכיר מקרוב את עבודת הצוות שמקבל מהם שירות לאורך השנה.
מאיר גבאי, סגן מנהלת מחוז הצפון כתב: "תודה רבה רחל, שמחתי לבקר ולהכיר, יש לך בית ספר וצוות מדהים. ובעיקר שמחתי שעובדי המנהל חשו מקרוב את העבודה המקודשת שאתם עושים".

אירוח תלמידים קנדיים ממשלחת "מצעד החיים" וביקור "שותפות חוף לחוף אצבע הגליל"

בשני ימי שישי האחרונים, התארחו בבית ספרנו נציגי "שותפות חוף לחוף של אצבע הגליל" מקנדה וכן משלחת נערים קנדיים יחד עם תלמידי תיכון דנציגר. בפתיחת היום התכנסו באולם לשמוע דברי הסבר על השותפות ועל בית הספר. בהמשך הנערים התחלקו לשלוש קבוצות פעילות בסבבים: אירוח בבית הקפה, משחק טניס ופעילות במשתלה. בסוף היום השתתפו ביחד עם תלמידינו בקבלת שבת שהיתה מחברת ומרגשת כמו תמיד. השיר "להדליק נר" הוקדש לניצול השואה אלכס בוכמן ז"ל שנכח עם התלמידים הקנדים במצעד החיים ושם נפטר במפתיע.

מיחזור בכיתת קלרה

בשיעורי חקלאות עם עדי התלמידים למדו על תהליך השימוש החוזר והמיחזור, היכרות עם פחי המיחזור ומיון אריזות לפי הפחים המיועדים.
תלמידי הכיתה מביאים מהבתים אריזות ופעם בשבוע אנו יוצאים למיין את האריזות ולמיין. התלמידים נחשפים לחומרים השונים של האריזות לדוגמא זכוכית, פלסטיק, מתכת ועוד. 
הם משתפים פעולה ומגלים אחריות על הסביבה שלנו.  
קלרה אוחיון – מחנכת

סדנת קרמיקה

בסדנת הקרמיקה שלנו התלמידים ממשיכים במרץ להכין כלים יפים במגוון טכניקות. חלק מהתלמידים זוכים ללמוד את השיטה המסורתית והעתיקה להכנת כלים על אובניים! שיטה זו דורשת הרבה אימון ותרגול, יציבות, מיקוד ושליטה. כל הכבוד להם!!

נעמי קרן – מורה לאמנות

שומרי הנחל בכיתת איילה שמיאן

החודש בחוג שומרי הנחל עם ניצן מהמל"ש, יצאנו לנחל הסמוך לבית-הספר, שם למדנו על המאפיינים של השטח. 
בעזרת כלים מתאימים, התלמידים מדדו את טמפרטורת המים, את עומקם ואת מהירות הזרימה.
עוד מדדו את חומציות המים, ועל מנת להבין טוב יותר את המושגים, הדגימה ניצן את נושא החומציות בעזרת לימון, חלב וכמובן מי הנחל.
את כל הנתונים התלמידים ציינו בטפסים אותם קיבלו.
תודה לניצן הנפלאה על עוד שיעור מרתק, בו התלמידים לומדים בצורה מותאמת, חווייתית ומהנה.
איילה שמיאן – מחנכת

שומרי הנחל בכיתת פלורי

כחלק מהתכנית של שומרי הנחל, יצאנו לעשות פעילות חקר בנחל.
בהתחלה דיברנו על מאפיינים שמשפיעים על החיות בנחל והצמחים שבסביבה, בדקנו מה הטמפ' של המים ושל האדמה באיזור הנחל. הוצאנו מהמים חיות קטנות שמצאנו, והסתכלנו עליהן דרך זכוכית מגדלת.
האויר הנעים, זרימת המים והירוק מסביב הפכו את הפעילות למרתקת ומהנה.
פלורי אזולאי – מחנכת

תוכנית עיצוב התנהגות בכיתת איריס

כמידי שנה, גם השנה לאחר שהכרנו את תלמידי הכיתה היטב, בחרנו להפעיל תכנית עיצוב התנהגות לשם יצירת אקלים כיתתי מיטבי והצלחת כל ילד לכבוש יעדים שהוגדרו. התהליך החל בישיבת צוות הכיתה ובה נבחרו יעדים מותאמים לכל תלמיד, ולצד היעדים בחירת פרסים מדורגים בהתאם להתקדמות אישית של כל תלמיד. כאשר הפרס הגדול הוא יציאה ליום כיף עם צוות הכיתה. תוכנית עיצוב ההתנהגות בכיתתנו יצרה שינוי משמעותי מתחילת השנה ועד כה, הרגלי הלמידה וההתנהגות של התלמידים השתפרו מאוד ורובם כבר הספיקו להגיע לפרס הגדול.
איריס נוב – מחנכת

מקסים חוגג יום הולדת

בהתאם לתכנית הלימודים, יצאנו לחגוג יום הולדת בקהילה. מקסים בחר מקום ותפריט והכיתה תיכננה את מסלול הנסיעה וההליכה.
תרגלנו שימוש ברב קו והליכה בטוחה. החגיגה ב"קפה קפה" היתה מהנה ומלמדת. צוות המסעדה נרתם לעזרתנו בסובלנות ובאדיבות רבה.
כשחזרנו לכיתה הופתענו למצוא את הכיתה ערוכה לחגיגה נוספת. אוקסנה, אמא של מקסים, הפתיעה אותנו בשולחן חגיגי. ערכנו חגיגה נוספת לכל השכבה.
תודה להורים על השפע ושיתוף הפעולה לאורך כל השנה.
מזל טוב מקסים יקר,
מכל תלמידי השכבה והצוות

להתראות בחודש הבא,

רחל מזרחי

מנהלת בית-הספר